Zużycie energii elektrycznej a panele fotowoltaiczne

Na naszej planecie istnieje wiele źródeł energii elektrycznej, jednak my najczęściej wykorzystujemy te nieodnawialne. W związku z tym już od lat borykamy się z problemem ich deficytu. Można to jednak zmienić, gdy w większym stopniu zacznie się wykorzystywać odnawialne źródła energii.

Jakie są źródła energii?

zużycie energii elektrycznej

Można je podzielić na dwie podstawowe grupy. Będą to źródła nieodnawialne i odnawialne. Do tych pierwszych należą: ropa naftowa, węgiel, gaz ziemny i uran. Ich zasoby odtwarzają się bardzo powoli (setki lat) albo wcale. Ich przeciwieństwem są źródła odnawialne: promieniowanie słoneczne, wiatr, opady, pływy morskie, fale morskie oraz geotermia. Kiedy są one wykorzystywane, nie wiąże się to z ich długotrwałym deficytem, gdyż ich zasób odnawia się w bardzo krótkim czasie. Wiadomo, że wraz z całym rozwojem technologicznym, elektronizacją pracy, zużycie energii elektrycznej na całym świecie jest bardzo wysokie. Dobrze jest pójść w stronę odnawialnych źródeł energii. Wiadomo, że korzystanie ze źródeł nieodnawialnych wydaje się być szybsze i łatwiejsze. Ludzie bardzo często myślą, że nie podołają procesowi instalacji, które pomogą w korzystaniu ze źródeł odnawialnych. Jednak, z roku na rok, wraz z rozwojem technicznym, jest to coraz łatwiejsze. Przykładem może być pozyskiwanie energii z paneli fotowoltaicznych w domach prywatnych.

 

Panele fotowoltaiczne

Przetwarzają one energię słoneczną w energię elektryczną. Wszystko polega na tym, że „łapie się” tę pierwszą przy pomocy baterii słonecznej. Jeśli chodzi o budowę samej baterii, to składa się ona z ogniw fotowoltaicznych. Pojedyncze ogniwo zbudowane jest z dwóch cieniutkich krzemowych płytek, które delikatnie się ze sobą stykają. W czasie, kiedy padają na nie promienie słoneczne, w miejscu styku wytwarzają się ładunki elektryczne, czyli prąd. Za jego odprowadzanie odpowiedzialna jest metalowa siatka, która znajduje się na górze ogniwa, a także metalowa powłoka – znajdująca się na jego spodzie. Oczywiście pojedyncze ogniwa łączone są w całe zestawy – i tak powstają panele. Te, które instalowane są na różnego rodzaju budynkach, zamyka się często w obudowach wykonywanych z szyb albo plexi.

Zaspokojenie 100% zapotrzebowania

W domu rodzinnym, który ma dobrze zainstalowaną instalację (najczęściej na dachu), wytworzona energia może zaspokoić całość zużycia energii elektrycznej przeciętnej rodziny. Dostarczony przez energię słoneczną prąd, wystarczy do oświetlenia domu, a także do zasilania wielu różnych urządzeń (pralki, lodówki, telewizora, komputera, itd.). Warto zainteresować się tym rodzajem dostarczania gospodarstwu energii, gdyż może to połączyć się z obniżeniem domowych wydatków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *