W jaki sposób zmniejszyć rachunki za prąd?

Przy średniej wielkości zużyciu energii, w zwykłej polskiej rodzinie, koszty energii mogą sięgać około 1200 zł rocznie. Wiadomo, że ta kwota w zależności od rodziny może być wyższa lub niższa. Nie jest jednak ona wcale taka mała, ale są sposoby na obniżenie jej. Warto się z nimi zapoznać.

Energia odnawialna ze słońca

Słońce to coraz częściej wykorzystywane źródło energii, które swoją moc będzie kierowało na Ziemię jeszcze przez najbliższe kilka milionów lat, jeśli nie więcej. Warto jest skorzystać z tak wielkich pokładów energii i dzięki temu obniżyć swoje domowe rachunki za prąd.

Aby to zrobić, wystarczy zainwestować odpowiednią ilość pieniędzy w panele słoneczne, które mogą zostać zamontowane w różnego rodzaju miejscach. Niektórzy pozwalają sobie nawet na tworzenie przydomowych mini elektrowni.

Wystarczy wybrać odpowiednie panele, wybrać miejsce ich montażu, a następnie o wszystkim dokładnie poinformować fachowca, który dokona montażu paneli.

Miejsce, w którym będą umieszczone panele, musi być dobrze dobrane. Mimo że montaż ich może być dokonany praktycznie wszędzie, ponieważ problemu nie stwarzają markizy, dachy czy ziemia, to należy wcześniej dokładnie określić kierunek, w którym panele będą skierowane. Panele należy zamontować pod takim kątem, a także w takim miejscu, aby przez cały rok, padało na nie maksymalnie dużo światła słonecznego. Dzięki temu efekt ich działania zostanie zmaksymalizowany.

Przy dokonaniu takiej inwestycji, należy jednak pamiętać, aby umieścić w wyliczeniach wszelkie dodatkowe urządzenia, jakie będą potrzebne do przetwarzania energii. Może to być dodatkowy koszt nawet kilku tysięcy złotych. Cała inwestycja jednak może w ciągu około 10 lat się zwrócić, a żywotność paneli jest bardzo długa. Tego rodzaju źródło energii, to naprawdę dobra inwestycja.


Jaki powinien być kolejny krok?

Skoro posiadamy już źródło energii, które znacznie obniży koszty jej zużycia, czas zmniejszyć ilość zużywanego prądu przez domowników. Nie jest to wcale tak ciężko zrobić. Wystarczy wymiana kilku elementów w domu, a także wpojenie sobie nowych nawyków.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na urządzenia, które zużywają najwięcej energii, a następnie stworzyć warunki, które to zużycie ograniczą. Na pierwszym miejscu będzie lodówka. Najlepiej jest zainwestować w taką lepszej klasy, a także umieścić ją z dala od piekarnika, czy grzejnika, ponieważ te dwie rzeczy zmuszają ją do wykorzystania większej ilości energii.

Następnie należy zająć się urządzeniami, które pozostają w stanie czuwania i dbać o to, aby za każdym razem były cały czas wyłączane. Dzięki temu urządzenia te będą zużywały energię tylko wtedy gdy tego naprawdę potrzebują.

Złym nawykiem jest także zostawianie wszelkiego rodzaju ładowarek podłączonych do gniazdek. Nawet jeśli nie ładujemy żadnego urządzenia, to one nadal zużywają energię i narażają nas na większe rachunki.

Tych kilka zmian, może pozwolić zaoszczędzić nawet kilka set złotych w ciągu roku. Czas na zmiany i na oszczędności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *