Stacje ładowania samochodów elektrycznych

Samochody elektryczne, być może nie cieszą się w naszym kraju olbrzymią popularnością, jednak z całą pewnością są przyszłością motoryzacji. Dziś mamy do wyboru wiele modeli, możemy je niemal całkowicie dopasować do naszych wymagań, ale największą zaletą jest to, że nie przyczynimy się do zanieczyszczania środowiska spalinami. Wprowadzać w zakłopotanie może jednak metoda zasilania takich aut. Wiele osób zastanawia się jak wygląda użytkowanie takiego pojazdu w rzeczywistości i czy zasilanie elektryczne jest niezawodne. Oczywiście technologia cały czas idzie do przodu, więc nie powinniśmy się martwić. Istnieje wiele metod ładowania, większość z nich, jak np. ładowanie indukcyjne, jest póki co w fazie testów. Jednak te, które są dostępne dzisiaj również są bardzo skuteczne. Najpopularniejszym sposobem jest zwykłe ładowanie kablem. Specjalną ładowarkę podłączoną do prądu umieszczamy w specjalnym miejscu w naszym samochodzie. Ładowanie trwa kilka godzin, po których nasze auto jest gotowe do jazdy po mieście.

stacja ładowania samochodów elektrycznych

Pozyskiwanie energii ze słońca

Zwyczajna stacja ładowania samochodów elektrycznych jednak nie jest jedynym dostępnym rozwiązaniem. Do tego wiąże się z dużymi kosztami (jednak nadal niższymi niż tankowanie tradycyjnego samochodu). Dlatego może powinniśmy rozważyć zasilanie naszego samochodu energią pozyskaną dzięki panelom słonecznym. W naszych lokalnych warunkach raczej nie będzie to najszybsza i najskuteczniejsza metoda, ale pozwoli zaoszczędzić trochę pieniędzy i doda kilka dodatkowych kilometrów w czasie jazdy.
Jak to działa? Panele fotowoltaiczne są urządzeniem elektrycznym, które przekształca energię światła bezpośrednio w energię elektryczną, dzięki działaniu fotowoltaicznemu, które jest fizycznym i chemicznym zjawiskiem. Komórki słoneczne są blokami modułów fotowoltaicznych, zwanych też panelami słonecznymi.

Komórki słoneczne są opisane jako fotowoltaiczne, niezależnie od tego, czy źródłem ich energii jest światło słoneczne czy sztuczne światło. Są one wykorzystywane jako fotodetektor (na przykład detektory podczerwieni), wykrywający światło lub inne promieniowanie elektromagnetyczne w pobliżu.

Pamiętajmy, że niezależnie od tego, jakie wyniki dzisiaj osiągają samochody elektryczne, bez cienia wątpliwości to właśnie one są przyszłością motoryzacji. W niektórych krajach europejskich jak np. Norwegii są one bardzo spopularyzowane i istnieje wiele stacji, w których możemy całkowicie za darmo naładować nasz samochód, co bardzo znacząco obniża koszty jego użytkowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *